Опис непокретног културног добра
Црква Светог Јована у Орљану налази се на изванредном положају на брду Кукумига насупрот средњевековног града Копријана (Курвин град). У подножју цркве се налази Добрич поље и ушће реке Топлице у Ј. Мораву. Према оскудним подацима саграђена је пре владавине Немањића. Црква је страдала за време српско – турског рата 1877. године, и била је порушена топовима. М. Ђ. Милићевић помиње да су до1883. године од цркве преостали само зидови у висини од 3 метра. Цркву је обновио „Живадин из Ниша 1883. године“.
Приликом обнове, од првобитне цркве, пре њеног пострадања сачуван је једино северни зид и део олтарске апсиде, док је све остало поново изграђено. Црква је саграђена од камена и опеке споља, а изнутра омалтерисана и окречена у бело. Мањих је димензија, правоугаоне основе, без куполе и припрате, са једном полукружном олтарском апсидом. Северни и јужни зид украшавају са спољашње стране четири четвртасте плитке нише, а олтарски део има пет ниша које у горњем делу имају полукружни лук. Црква има двоја врата, једна на јужној а друга на западној страни. Кров је на две воде и покривен црепом. Године 1883. је израђен и иконостас а иконе је насликао Ђорђе Зографски из Велеса. После Првог светског рата јужно од цркве је подигнут звоник од дрвених греда, са једним звоном. Из ове цркве je у Нишки музеј пренета једна руска икона из XVII века.
Литература
– Андрејевић Б. 2001. Споменици Ниша – заштићена културна добра од изузетног и од великог значаја, II издање, Ниш 2001.
– М. Ракоција, Новооткривени фрагменти живописа у цркви Св. Јована у Орљану, Гласник Друштва конзерватора Србије 23-24 (2000), 41-46.
НАЗИВ НЕПОКРЕТНОГ КУЛТУРНОГ ДОБРА:
Црква Светог Јована
АДРЕСА:
Орљане
ОПШТИНА:
Дољевац
БРОЈ И ДАТУМ УПИСА У РЕГИСТАР:
СК 2, 7.3.1983. године
БРОЈ И ДАТУМ УПИСА У ЦЕНТРАЛНИ РЕГИСТАР:
СК 205, 21.6.1982. године
ПЕРИОД ГРАДЊЕ (ДАТОВАЊЕ):
Из византијског времена
ОДЛУКА О УТВРЂИВАЊУ ЗА НКД:
Решење Заводa за заштиту и научно проучавање споменика културе НРС број 543/47 од 17.11.1947. године