Током спровођења археолошког праћења ископа за изградњу планираног вишеспратног стамбеног објекта у Горњоматејевачкој улици, дошло је до новог открића археолошког наслеђа – римског аквадукта Наисуса.
На делу градилишта где је дошло до открића римског аквадукта, обустављен је земљани ископ и спроведена су хитна заштитна археолошка ископавања.
Траса овог римског аквадукта била је предмет заштитних археолошких истраживања Завода за заштиту споменика културе Ниш 2020. и 2022. године на траси западног крака Сомборског булевара, како на траси проширења булевара, тако и на два суседна градилишта. Завод је део трасе аквадукта истражио и током спровођења заштитних археолошких истраживања на траси гасовода Ниш-Димитровград 2023. године, између Доњег Матејевца и Виника.
Иста траса аквадукта констатована је и 1978. године, на простору железничког надвожњака над аутопутем Ниш-Димитровград југоисточно од Виника.
Како је утврђено и ранијим истраживањима, аквадукт је сачињен из два дела: старијег – керамичког цевовода и млађег – зиданог водоводног канала. Нишки аквадукт се датује у период 3. – 5. века.
Ради се о специфичном археолошком наслеђу – линијском археолошком објекту.
Инвеститор изградње финансирао је заштитна археолошка ископавања, у складу са Законом.
Више о нишком римском аквадукту можете прочитати овде:
- Водоснабдевање античког Наисуса
- Резултати истраживања локалитета Подвиник 2 – југ: новоткривени део североисточне трасе водовода Наисуса